Committees

ILWU Local 502 is grateful for our staff and members, who serve on our committees.

Executive Board
Click to Expand

Aaron Hoolsema

Adam Noullett

Bal Sanghera

Cam Sture

Cara Kerins

Chris Fraser

Dan Kask

Dave Gardner

Gord Adams

Harry Dhesi

Ian Neely

Jason Perchie

Jessie Sohal

Paul Doran

Rocky Thompson

Sarb Takhar

Shaun Thompson

Steve Brain

Steve Buckle

Tom Doran

Tom Levy

Dispatch Committee
Click to Expand

Justin Bhandal

Nav Brar

Iqubal Deol

Stephanie Dobler

Julie Hay

Pardeep Johal

Moe Sander

G&C Committee
Click to Expand

Justin Bhandal

Nav Brar

Mani Buttar

Stephanie Dobler

Randy Gaidos

Michael Gill

Julie Hay

Pardeep Johal

Aman Kang

Derek Langill

Brad Pennell

Ryan Scott

Kam Shergill

Sher Sodhi

Govind Toor

Chrystal Yanoshewski

 

ILWU Canada Executive
Click to Expand

Aaron Hoolsema

Cara Kerins

Tim Farrell

Rick Hurtubise

David Burton

ILWU-GCT Planner Labour Relations Committee
Click to Expand

Plant Chair - Tyler Riley

Secretary - Colin Hargrove

Shop Stewards - Pawan Hayer, Spencer Perry and Eden Wong

ILWU Local 502 Contract Caucus
Click to Expand

Tom Doran

Tom Levy

Aaron Hoolsema

Adam Noullett

Rick Hurtubise

Cara Kerins

Andrew Gerard

Kal Uppal

Paul Doran

Dan Kask

Mike Mayer

Ian Neely

Dorian Eccles

Dave Burton

Dan Carpenter

Rolly Hurtubise

Al Reason

Amanda Owen

Randy Gaidos

Hermen Kailley

Matt Bubica

Shaun Thompson

Jake Burton

Matt Hovind

Mike Hurtubise

Jennifer Wilson

Jessica Isbister

David Backie

Randy Chartier

Chrystal Yanoshewski

ILWU Local 502 Elections Committee
Click to Expand

Teresa Andresen - Elections Officer

Kam Sandhu

Lisa Foulds

Amarpal Pal

Gerard Chabauty

Gord Johnson

Westshore Plant Committee
Click to Expand

Randy Chartier (Chair)

Steve Buckle

Wayne Briggs

Operations Alternates: Shane Johnson & Tom Goldstone

Mechanical: Jeff Sloggett

Mechanical Alternate: Steve Brain

Electrical: Rod Butler

Electrical Alternate: Graham Bull

Westshore Site Safety Committee
Click to Expand

Rod Butler (Co-Chair)

Milan Rebrec

Doug Goldstone

Joel Cropper

Alternates:

Wayne Briggs

Shane Johnston

Graham Bull

Craig Swan

2018 ILWU Canada Convention Delegates
Click to Expand

Tom Doran

Aaron Hoolsema

Steve Buckle

Tim Farrell

Adam Noullett

Cara Kerins

Jeremy Noullett

Dan Kask

Dave Gardner

Kal Uppal

Ian Neely

Andrew Gerard, Jr.

John Collins, Jr.

Scott Morrison

Rick Hurtubise

Steve Brain

Dorian Eccles

Kelly Nechvolodoff

Jennifer Wilson

Shannon Hoolsema

Matthew Wong

Chrystal Yanoshewski

Sunny Grewal

Dave Burton

Hussam Mofti

Dave Backie

Al Reason

Hermen Kailley

Mike Hurtubise

Jessica Isbister - 1st Alternate

Rolly Hurtubise - 2nd Alternate

Chris Fraser - 3rd Alternate

Jeff Sloggett - 4th Alternate

Hardeep Tiwana - 5th Alternate

2021 ILWU International (Virtual) Convention Delegates
Click to Expand

Rick Hurtubise
Hermen Kailley
Jeremy Noullett
Dan Kask
Randy Chartier
Cara Kerins
Cam Sture
Tom Doran
Dorian Eccles
Al Reason
Andrew Gerard
Steve Brain